قالب وردپرس

چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را بنویسیم (قسمت چهارم)

پنجمین کنفرانس بین المللی مدیریت، اقتصاد و علوم انسانی
آذر ۲۲, ۱۳۹۵

قسمت ۴

پروسه ی نوشتن پایان نامه

برنامه زمانی تعیین کنید. یک روشی که برای بسیاری از مردم جواب می دهد این است که از یک تقویم برعکس استفاده کنید. یعنی برنامه زمانی نوشتن پایان نامه و تاریخ موعد را مشخص کنید و سپس در این فاصله کار کنید. اگر می دانید چه مقدار زمان باید برای اتمام پروژه بگذارید و آن را به بخش های قابل مدیریت به همراه زمان موعد شخصی تقسیم کنید (خواهد این تاریخ ها را خود مشخص کرده باشید یا استادتان مشخص کرده باشد)٬ کمتر دستپاچه می شوید.

۲. هر روز مقداری بنویسید. نوشتن ۳۰ صفحه ی کامل در دو هفته کاری مایوس کننده است اما اگر روزی ۵۰۰ کلمه بنویسید٬ آنوقت قادر خواهید بود که سر وقت کار را کامل کنید. سعی کنید خسته نشوید و کار خود را رها نکنید زیرا روی هم انباشته می شوند و غیر قابل مدیریت می شود.

  1. سعی کنید از تکنیک پومودورو (Pomodoro) استفاده کنید. بسیاری از مردم در انگیزه دادن به خود مشکل دارند می بینند که کار با تکنیک پومودورو موثر است. ایده ی اصلی این است که شما ۲۵ دقیقه از زمان خود را کامل بر کار متمرکز می کنید و سپس ۵ دقیقه به خود استراحت می دهید. این وقفه ها٬ کار شما را به بخش های قابل مدیریت تقسیم می کند و این خستگی را که اغلب به خاطر پروژه ی طولانی مدت به وجود می آید٬ کاهش می دهد.
  2. وقفه هایی ایجاد کنید. مهم است هنگامی که روی پروژه ی بزرگ کار می کنید٬ گاهی به مغزتان استراحت بدهید. شما نمی توانید همیشه صد در صد بر کار خود متمرکز باشید و کیفیت محتوایی شما کم نشود. اینکه چند روز از ایده ی خود فاثله بگیرید چشمان شما را به هنگام برگشتن به موضوع تازه می کند و اشتباهاتی را که قبلا نمی دیدید و جواب های جدیدی که قبلا به آنها فکر نمی کردید را پیدا خواهید کرد.
  3. یک زمانی برای نوشتن پیدا کنید که مناسب شما باشد. برخی افراد صبح ها بهتر کار می کنند در حالی که بقیه در شب بیشتر می توانند متمرکز شوند. اگر مطمئن نیستید که چه زمانی بازدهی بیشتری دارید٬ از رویکردهای مختلف استفاده کنید و ببینید بهترین روشی که برای شما جواب می دهد کدام است.
  4. مقدمه ی خود را بنویسید. ممکن است ببینید که پروپوزال پایان نامه شما نقطه ی شروع خوبی برای نوشتن مقدمه تان باشد. ممکن است بخواهید بخش هایی از پروپوزال خود را کپی کنید تا مقدمه ی خود را شروع کنید اما به یاد داشته باشید که به هنگام جلو رفتن در کارتان٬ ایده هایتان ممکن است تغییر کند و این مشکلی نیست. ممکن است بخواهید در قسمت های مختلفی از فرایند نوشتار٬ مقدمه ی خود را بازبینی کنید٬ شاید حتی هر بار که فصل یا بخش بزرگی را تمام کردید.
  5. پیشینه را بنویسید. اگر از شما خواسته شده که پیشینه را قبل از شروع پایان نامه بنویسید٬ خبر خوبی است! شما یک فصل را نوشته اید اما ممکن است نیاز باشد شکل آن را عوض کنید و آن را بازبینی کنید. گاهی اوقات به هنگام ادامه ی انجام کار خود٬ ممکن است به پیشینه اضافه کنید.
  • اگر پیشینه ی خود را از قبل ننوشته اید٬ حال زمان انجام تحقیق است. بررسی پیشینه خلاصه ی مهمی از تمام پژوهش های موجود در مورد موضوع به همراه نقل قول های مستقیم کافی از منابع اولیه و ثانویه ای که جمع آوری کرده اید لازم است.
  1. ۸. کار خود را مفهومی کنید. بعد از بررسی پژوهش های موجود باید توضیح دهید که چطور کار شما با چنین پژوهش هایی مربوط است. به بیان دیگر٬ شما توضیح می دهید که با کار خود چه چیزی به این حوزه اضافه می کنید.
  2. پایان نامه خود را بنویسید. مابقی پایان نامه بر اساس رشته متفاوت است. پایان نامه های مبتنی بر علوم شاکل منابع ثانویه به عنوان مابقی کار شما است که شامل توصیف و ارائه ی نتایج تحقیق شماست. از سوی دیگر٬ یک پایان نامه ادبی به هنگام تحلیل خواندن بخش های از متن٬ از منابع ثانویه بهره می گیرد و آنها را ذکر می کند.
  3. ۱۰. یک نتیجه گیری قوی بنویسید. نتیحه گیری باشد اهمیت پایان نامه ی شما را برای جامعه با جزئیات بیان کند. ممکن است از محققین آینده بخواهید که موضوعاتی شبیه به این را در آینده ادامه دهند.
  4. اطلاعات تکمیلی را اضافه کنید. مطمئن باشید که جداول٬ چارت ها و شکل ها را به طور مناسبی در پایان نامه گنجانده اید. شما ممکن است نیاز داشته باشید که ضمیمه ها را در پایان کار خود اضافه کنید و آنهایی که به سوال اصلی پایان نامه شما مربوط هستند. اطمینان حاصل کنید که تمام جنبه های کار شما بر طبق راهنمایی های استادها و انتظارات اصولی قالب بندی شده باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *